َشیوه های نوین آموزشی دوره ابتدائی پایه چهارم

آزمون های عملکردی

آزمونهای کتبی عملکردی :

این آزمونها در ظاهر به روش آزمونهای کتبی سنتی اجرا می‌شود. اما هدف و آنچه که سنجیده می‌شود صرفا“ دانش نیست، بازده و محصول یادگیری و یا مراحل انجام و فرایند بروز عملکرد ارزیابی می‌گردد. برای مثال وقتی از فراگیر می‌خواهیم که یک مدل خیاطی را با قلم و کاغذ طراحی کند، یک نقشه فرضی از آنچه که به او گفته می‌شود بکشد، یک مدار الکتریکی با خصوصیات معین رسم نماید، یک نوع نمودار آماری مناسب برای داده‌های ارائه شده رسم نماید، یک داستان کوتاه بنویسد و… در پی سنجش ترکیبی از دانش و آگاهی از یک طرف و مهارت و تسلط فرد به موضوع از طرف دیگر هستیم. 

oآزمونهای عملکردی شناسایی : 

در این روش فراگیر از طریق شناسایی عیب و اشکال وسیله، توانایی و مهارت عملی خود را آشکار می‌سازد. این شناسایی ممکن است از طریق گوش دادن به صدای وسیله و تشخیص عیب آن، مشاهده و رؤیت یک نقشه، طرح یا وسیله و تعیین نقص و کاستی آن باشدطبقه‌بندی اشیاء، جانوران، گونه‌های گیاهی در دروسی مانند شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی یا تشخیص تلفظ درست یا نگارش صحیح کلمات زبان خارجه، شناسایی و تعیین روش حل یک مسأله ریاضی یا راه اثبات قضیه هندسی و… در صورتی که گویا و شاهد زندگی واقعی و برگرفته از موقعیتهای طبیعی باشد، همگی بیانگر آزمون عملی شناسایی یا تشخیص است.

oسنجش عملکرد در موقعیتهای شبیه‌سازی شده : 

معمولاً در موقعیتهای آموزشی که احتمال خطر و آسیب جسمی برای فراگیر وجود دارد، وسایل و تجهیزات مورد نظر به تعداد کافی موجود نیست و یا گران قیمت و کمیاب می‌باشد، نحوه اجرا و فرایند تولید محصول یا فرآورده هدف آموزش و یادگیری است و… بجای استفاده از موقعیت کاملاً واقعی و طبیعی از شرایط تصنعی و شبیه‌سازی شده استفاده می‌گردد. این موقعیتها هم برای آموزش و هم برای سنجش بکار می‌رود اهمیت این روش برای آموزش و سنجش مهارتهای خاص در موقعیتهای ویژه است، مانند اقدام در حوادث و بلایای طبیعی سیل، زلزله و آتش‌سوزی، کمک به مصدومان وخیم در سوانح و… با تدارک موقعیت مشابه،‌ مهارت و توانایی افراد ارتقا یافته یا سنجیده می‌شود. 
  
آزمون عملکرد نمونه کار :
  شبیه‌ترین روش به موقعیت واقعی در زندگی طبیعی افراد، روش نمونه کار است. برای مثال برخلاف روش شبیه‌سازی که در یک اتومبیل غیرواقعی و شرایط تصنعی رانندگی صورت می‌گیرد و هدف شناسایی اجزاء اتومبیل و هماهنگی بدن با وسایل است، در روش نمونه کار، فرد مسیری را واقعاً‌ رانندگی می‌کند و دانش و مهارت خود را در زمینه راندن اتومبیل بطور واقعی نشان می‌دهد. تعمیر موتور خراب یک اتومبیل به نحوی که پس از تعمیر بدون نقص کار کند، انجام سیم‌کشی واقعی برق یک اطاق، ساختمان و…، ترجمه کردن یک متن واقعی انگلیسی به فارسی (یا برعکس)، مثالهای این روش است.
+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۲۹ساعت 2:5  توسط کبری انصاریان بارزی | 
  1- توليد فكر: دانش آموزان در فرايند تدريس به توليد فكر و ايده هاي جدید می پردازد 2 - تعامل : معلم و دانش آموز و دانش آموزان با يكديگر دائما در حال تعامل ( علمي و عاطفي ) بوده و در شكل گيري افكار و انديشه هاي هم موثر باشند . تاكيد مي شود كه مهم ترين عامل ارتباطي همدردي و همدلي با دانش آموزان خواهد بود . 3- مشاركت و همكاري : محتواي درس و روش تدريس هر چقدر رويكرد مشاركتي و تيمي داشته باشد بر ميزان يادگيري و انگيزش هاي افراد موثر خواهد بود . بگذاریم همه برنده شوند نگران عدم بروز استعدادها و تفاوت های فردی و و یژگی ها و استعداد های خاص نباشید ، اتفاقا در یک محیط امن این استعداد ها بیشتر بروز می کند 4- فرديت : عليرغم اينكه به طور معمول رويكرد مشاركتي تاثير قابل توجهي در ياد گيري و ارتقا مهارت هاي ارتباطي خواهد داشت منتهي در لحظه به لحظه ي فرايند تدريس مي بايست موضوع تفاوت هاي فردي را از منظر هايي چون نگرش افراد ، سبك هاي يادگيري ، سبك هاي بازنمايي ، ارائه تكاليف و .... را به طور جد محترم شمرد . زیبایی طبیعت و به طور کلی در تنوع و تفاوت هاست ، باید این تفاوت ها را پذیرفت و از آن به عنوان فرصتی برای رشد و تعالی بهره جست . 5- بازي : فعاليت هاي موجود در كلاس درس مي بايست غير مستقيم ، غير رسمي و در حد امكان عيني بوده تا دانش آموزان احساس يك فعاليت بازي مانند را داشته باشند . 6- رفاقت : عامل مخرب رقابت بويژه با جهت گيري ستيزه جويي مي بايست حذف شده و به جای آن فعاليت هايی رفاقت گونه انجام پذيرد . دانش آموزان ظرفیت عاطفی و روانی لازم جهت سبقت و ستیزه جویی را ندارند . آنان بیشتر مایلند برای هم و باهم باشند . 7- نشاط و شادابي : دانش آموزان مي بايست در فرايند يادگيري احساس نشاط و شادابي نموده و احساس لذت و رضايت داشته باشند . 8- ارزشيابي : ارزشيابي مي بايست در قالب يك فرايند روح حاكم بر كلاس بوده و كاملا هوشيارانه در جهت كمك به فرايند تدريس و نقد از كل برنامه هاي درسي و روش كار معلم را در سرلوحه كار خود قرار داده به گونه اي كه دانش آموزان احساس بسيار خوبي نسبت به آن داشته باشند . و بهتر است در اين زمينه ارزشيابي هاي عملكردي بویژه خود سنجی را در سرلوحه ي فعاليت هاي خود قرار داد 9- نه گفتن : ظرفيت حاكم بر كلاس مي بايست بر نه گفتن ها طراحي شده و حتي از آن استقبال نمايد . همواره عامل مهم ایجاد چالش و نهایتا یادگیری عمیق و استدلالی اظهار نظر اطرافیان بویژه غیر موافقین می باشد . 10- واقع بينانه بودن : فعاليت ها و مثال هاي طرح شده در كلاس هر چقدر رنگ و بوي واقعي و بومي داشته باشد ياد گيري عميق تر خواهد بود . می بایست از نزدیکترین موارد ابعاد سه گانه ( مکان ، زمان و مسائل ) که همگی در بعد درون که نزدیکترین بعد به خود انسان است ، پردازش می شوند .
+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۲۹ساعت 1:32  توسط کبری انصاریان بارزی | 

همکاران محترم ، فراگیران را به کارهایی تحقیقی ساده عادت دهید تا بتوانند اعتماد به نفس خود را تقویت نمایند. 

 درس علوم تجربی

ساقه گیاهی را در یک لیوان آب قرار دادیم پس از چند روز گیاه خشک شد یا به خوبی رشد نکرد . آیا شما می دانید علت چه بوده است ؟

برای هر دسته یک جانور نام ببرید ( بی مهره ها ) :

بدنشان مانند کیسه است.  ( .................... )     بدنشان خار دارد.  ( .................... ) بدنشان نرم است. ( .................... )       مانند درختان جایشان ثابت است.( .................... )

 

آیا می دانید کرم کدوی سگ چه چیز در بدن گوسفند تولید می کند ؟

آیا می دانید نوعی کرم در آب های آلوده وجود دارد که به پوست می چسبد و از راه سوراخ کردن پوست وارد خون انسان می شود که به این کرم ، "       "  می گویند و در مناطق گرمسیر بیش تر است .

چرا گیاهان موجودات پرارزشی هستند ؟

چرابه گیاهانی که در بین محصولات کشاورزی سبز می شوند ، علف هرز می گویند ؟

آن ها برای محصولات چه ضرری دارند ؟

ادویه از کدام کشور بیش تر وارد کشور ما می شود ؟...............آیا می دانید مردم آن کشور چه طعمی برای غذای خود می پسندند ؟

به جز برنج چه گیاه دیگری می شناسید که به آب فراوان نیاز دارد ؟

از چه گیاهانی در شیرینی سازی استفاده می شود ؟                          


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۷ساعت 23:52  توسط کبری انصاریان بارزی | 

جشنواره جابر بن حیان

 

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۷ساعت 22:34  توسط کبری انصاریان بارزی | 

سرزمین پارس در  زمان داریوش

دولت شاهنشاهی پارس در زمان داریوش شا مل 20 ایا لت ( خششرپاون ) می شد ( مصرو فلسطین و سوریه تا ارمنستان و آشور و افغانستان و بلوچستان امروزی و باختر رود سند باختر رود سند در هندوستان و..( چهل میلیون نفر ساکنان این نواحی) حومه پارسی بود .

راه شاهی چگونه راهی بود؟

راهی که از شوش تا سارد ( ساردیس ) کشیده شده بود 2400 کیلومتر بود  . طول راه ها را با فرسخ اندازه می گرفتند    ( به گفته هرودت هر چهار فرسخ منزلگاه شاهی و مهمان خانه های با شکوه وجود داشت )، و راهها همه از جاهای ا من  و آباد می گذشت. در هر منزل اسبهای تازه نفس آماده بود تا برید ( چاپار) بی معطلی به راه خود ادامه دهد.  ( برید یا چاپار فاصله ی شوش تا سارد را در یک هفته می پیمود ولی مردم عادی در 90 روز آن را می پیمودند). از نهرهای بزرگ با کرجی عبور می کردند

مبادله و تجارت

کارهای بازرگانی بیشتر در دست مردم غیر پارسی مانند بابلیان ، فنیقیان و یهودیان بود، چه پارسیها بارزگانی را کار پستی می شمردندو بازار را کانون دروغ و فریب می دانستند. در ابتدای کار ، مزد و سود سرمایه را با کالا می پرداختند    ( کالا با کالا) و بیشتر چهار پایان و دانه بار به این منظور به کار می رفت(‌اقتباس از کتاب تاریخ تمدن )

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۷ساعت 22:28  توسط کبری انصاریان بارزی | 

پرفسور پولیا ( ریاضی دان و استاد دانشگاه استانفورد) در مورد هدف در مدارس می گویند : ما دو نوع هدف در مدارس داریم ، هدف ها ی خوب و هدف های محدود . مدارس باید افراد بزرگسالی را که واجد شرایط کار و استخدام هستند ، تربیت کند که جای یک شغل خالی را پر کند ، اما هدف متعالی تر ، توسعه تمام منابع درونی کودک در حال رشد به گونه ای که بتواند شغلی به دست آورد که برای او مناسب ترین باشد.

پس تدریس یک علم نیست ، یک هنر است . اگر علم بود بهترین تدریس وجود داشت ولی چون تدریس علم نیست، آزادی عمل بسیار و احتمال بیش تری برای تفاوت های شخصی وجود دارد.

 اما  طرح و طرح درس چیست؟

طرح، مجموعه ای  مشخص که دارای سه ویژگی می باشد .

الف) هدف  : مقصد معین و نهایی که باید طی مراحل مختلف به آن رسید.  

 

 ب) برنامه   : کلیه فعالیت های مشخص در چند مرحله جهت رسیدن به هدف .

 ج) ابزار : امکاناتی که جهت نیل به این هدف مورد نیاز می باشد.

طرح درس نیز این سه رکن اصلی را داراست:

اهداف : 

هدف کلی ( مقصود موردنظر که دانش آموز باید به آن برسد . آشنایی دانش آموزان با ........ )

اهدا ف جزئی :  مراحل پلکانی جهت نیل به هدف اصلی که در پایان درس از دانش آموز انتظار می رودبه آن ها برسد.

در پایان درس انتظار می رود که  فراگیران بتوانند............

اهداف رفتاری :  همان اهداف جزئی هستند که در پایان درس فراگیران به آن رسیده اند .

در پایان در س فراگیران می توانند................. ( که این اهداف منطبق بر اهداف جزئی هستند)

برنامه :

کلیه فعالیت های معلم و فراگیران  ، قبل از تدریس ، حین تدریس و بعد از تدریس  را شامل می شود.

ابزار : هر گونه و سیله یا امکاناتی که به یادگیری فراگیران و بررسی میزان تحقق اهداف ،  در این طرح  به معلم کمک می کند.مانند: کتاب ( آموزشی و کمکی ) گچ ، تابلو ، چک لیست، وسایل کمک آموزشی ( معلم و دانش آموز ساخته و ...)  ، برگه آزمون ( ورودی ، ارزشیابی ، پایانی ) ، لوح فشرده ، فیلم ، عکس ، وسایل نقاشی ، مداد ، دفتر ، اینتر نت و...

فعالیت قبل از تدریس : حضور غیاب ، گروه بندی ، پرسش ورودی ، توجیه و  مشخص کردن فعالیت هر گروه

فعالیت های حین تدریس : سرکشی و راهنمایی گروه ها ، رفع اشکالات احتمالی گروه ها و  تعیین زمان انجام فعالیت

فعالیت های پایان تدریس : ارزشیابی پایانی ، پرسش از گروه ها ، تعیین تکلیف و فعالیت های مکمل و فوق برنامه

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۶ساعت 18:36  توسط کبری انصاریان بارزی | 

 حل مسئله یکی از روش های آموزش ریاضیات است. ولی این موضوع صرفاً به آن معنی نیست که باید مجموعه ای از مهارتها و راهبرد ها را مستقیم به کودکان انتقال داد. بهترین روش تدریس از طریق سوال کردن می باشد.  ( ایجاد انگیزه)

 همکار ان در تدریس علوم تجربی و اجتماعی و بخوانیم از این روش استفاده می کنند ولی در ریاضی کمتر است. مثلاً : چرا در کوهپایه ها شهر ها بیشتر است؟ خوب همکار محترم چرا در ریاضی سوال نمی کنیم که : . چگونه به این مسئله بپرادزیم؟

 

1-      در تدریس ریاضیات ، باید عاملی که کودکان را به کلاس درس علاقه مند می کند ، شناخته شود.اهمیت فوق العاده این که ما باید به دانش آموزان  کمک کنیم تا اندیشه های ریاضی را چه در مدرسه و چه خارج از آن به کار ببرد.

2-      مبنای همه آموزش ها باید بر آزمایش ا ستوار باشد، به خصوص آزمایشی با مواد کمک درسی که ساخته ی خود کودکا ن است.

3-      گفت و گو در مورد ریاضیات باید یکی از اهداف آموزشی باشد. کودکان باید در مورد آن چه انجام می دهند ، بحث و گفت و گو کنند. شادمانی حاصل از حدس زدن و یافتن درست از طریق گفت و گو در باره ی ریاضیات حاصل می شود.بدبختانه بسیاری  از دانش آموزان و معلمان ریاضی را به عنوان مجموعه ای از حقایق و مهارتها نگاه می کنند ، که باید حفظ شود. و این یکی از عواملی است که درس ریاضی را سخت تر می کند.

4-      این مفهوم که بسیاری از اندیشه ها ی ریاضیات با هم ارتباط دارند، باید گسترش داده شود.

5-      معنا جویی در ریاضیات باید به عنوان زمینه ای در آموزش مورد توجه قرار گیرد. مثا ل : چرا وقتی یک شی را از جاهای مختلف می بینیم متفاوت است ؟ یا چرا ضرب را به این صورت انجام می دهیم؟

6-      کار گروهی در ریاضیات باید به یک روش معمول تبدیل شود. کار کرد به صورت تنهایی در سطوح بالاتر انجام می گیرد ولی، کودکان باید با یک دیگر کار کنند . چون به علت تفاوت آن هاست  که می توانند از هم یاد بگیرند.

7-      نیاز های متفاوت کودکان باید از مورد ملاحظه قرار گیرد . ( کودکان دارای ادراک متفاوت هستند و از طریق عوامل متفاوتی نیز تحریک و بر انگیخته می شوند)

 

8-     برای کودکان باید فرصت های برابر در یادگیری ریاضیات فراهم شود. ( تمام کودکان چه ضعیف و چه باهوش باید از امکا ن دست یابی به مبا حث پیشرفته ریاضیات را داشته باکشد و اگر به کودکان فرصت داده نشود، یاد نمی گیرد)

9-      پیشرفت کودکان در زمینه ی ریاضیات باید از طریق آزمون های کتبی تشخیص داده شودو آزمون ها باید شامل مباحث جدید باشد و وسیله ای برای تشخیص توانایی حل مسئله ، استدلال و سایر اهداف آموزشی باشد .

10-حل مسئله : حل مسئله فرایند به کار گیری دانسته ها و دانش قبلی در مواجهه باموقعیت های جدید و ناشناخته است .

 بر گرفته شده از کتاب : کمک به کودکان در یادگیری ریاضیات   ترجمه : مسعود نوروزیان

 

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۶ساعت 18:6  توسط کبری انصاریان بارزی | 

 

درس   ماه

مهر

آبان

آذر

دی

بهمن

اسفند

فروردین

اردیبهشت

قــرآن

از صفحه

1

تا صفحه

14

از صفحه

15

تا صفحه

27

از صفحه

28

تا صفحه

40

از صفحه

41

تا صفحه

57

از صفحه

58

تا صفحه

69

از صفحه

70

تا صفحه

80

از صفحه

81

تا صفحه

86

از صفحه

87

تا صفحه

100

هدیه های آسمان

از صفحه

1

تا صفحه

11

از صفحه

12

تا صفحه

21

از صفحه

22

تا صفحه

31

از صفحه

32

تا صفحه

45

از صفحه

46

تا صفحه

53

از صفحه

54

تا صفحه

65

از صفحه

66

تا صفحه

69

از صفحه

70

تا صفحه

79

بخوانیم

از صفحه

1

تا صفحه

21

از صفحه

22

تا صفحه

50

از صفحه51

تا صفحه

71

از صفحه

72

تا صفحه

96

از صفحه

97

تا صفحه

121

از صفحه

122

تا صفحه

143

از صفحه

144

تا صفحه

160

از صفحه

161

تا صفحه

181

جـغـرافیا

از صفحه

1

تا صفحه

10

از صفحه

11

تا صفحه

22

از صفحه

23

تا صفحه

31

از صفحه

32

تا صفحه

36

از صفحه

37

تا صفحه

43

از صفحه

44

تا صفحه

50

از صفحه

51

تا صفحه

55

از صفحه

56

تا صفحه

67

تاریخ

از صفحه

70

تا صفحه

74

از صفحه

75

تا صفحه

80

از صفحه

81

تا صفحه

85

از صفحه

86

تا صفحه

88

از صفحه

89

تا صفحه

94

از صفحه

95

تا صفحه

99

از صفحه

100

تا صفحه

103

از صفحه

104

تا صفحه

106

مــدنی

از صفحه

108

تا صفحه

110

از صفحه

111

تا صفحه

113

از صفحه

114

تا صفحه

116

از صفحه

117

تا صفحه

119

از صفحه

120

تا صفحه

122

از صفحه

123

تا صفحه

127

از صفحه

128

تا صفحه

130

از صفحه

131

تا صفحه

133

ریـاضی

از صفحه

1

تا صفحه

25

از صفحه

26

تا صفحه

51

از صفحه

52

تا صفحه

74

از صفحه

75

تا صفحه

101

از صفحه

102

تا صفحه

121

از صفحه

122

تا صفحه

144

از صفحه

145

تا صفحه

162

از صفحه

163

تا صفحه

186

عـلوم

از صفحه

1

تا صفحه

17

از صفحه

18

تا صفحه

31

از صفحه

32

تا صفحه

43

از صفحه

44

تا صفحه

57

از صفحه

58

تا صفحه

71

از صفحه

72

تا صفحه

83

از صفحه

84

تا صفحه

93

از صفحه

۹۴

تا صفحه

۱۰۴

 

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۵ساعت 23:26  توسط کبری انصاریان بارزی | 

1-املا به صورت گروهی:  الف ) دانش آموزان به گروه های چند نفره تقسیم شوند و از هر گروه خواسته شود متنی املایی آماده کنند . از متن هر گروه قسمت هایی را انتخاب کرده ، به صورت یک متن پیوسته دیکته شود تا بچه ها بنویسند .امتیاز حاصل نیز برای افراد گروه در نظر گرفته شود .

ب ) دانش آموزان را به گروه های 2 یا 3 نفره تقسیم می شوند و متن املا یکی از آنان نوشته می شود و تمام اعضای گروه درنوشتن صحیح کلمات همکاری می نمایند امتیاز نویسنده ی املا برای همه ی گروه منظور می گردد.در این تمرین پیشنهاد می شود نویسنده ی متن املا دانش آموز ضعیف هر گروه باشد و بین دو دانش آموز دیگر قرار گیرد تا در وی اعتماد به نفس کافی به وجود آید .

2- املای خطابه ای : فراگیران درگروه به یک دیگر املا می گویند یا به اولیا ، خواهر و برادر در منزل املا گفته می شود و تصحیح توسط گوینده صورت می گیرد . دراین نوع املا تثبیت یادگیری املایی و صحیح نوشتن واژه ها مدنظر است و باعث تقویت خواندن در دانش آموز هم می شود.

3- آموزش املا هنگام تدریس متن کتاب فارسی : بعد از تدریس کلمات مشکل دو املایی را روی تابلوی کلاس می نویسند و از دانش آموزان خواهند به صورت شفاهی برای آن کلمات هم خانواده ، مترادف ، متضاد و ... بگویند و یا جمله سازی نمایند در صورت درست بودن موارد آنها را تشویق کنند .

4- کامل کردن جمله برای تقویت املا : چند جمله روی تابلو ی کلاس نوشته می شود به طوری که جای یک کلمه در جمله خالی باشد سپس تعدادی کارت کلمات که شامل خود کلمه ، معنی کلمه ، مخالف و هم خانواده ی همان  واژه روی آن نوشته شده است را در اختیار گروه ها قرار می دهیم تا با توجه به جمله واژه ی مناسب را از بین کارت ها پیدا کند و در جای خالی قرار دهد در این فعالیت از کسانی که در نوشتن این کلمات اشکال دارند استفاده شود و در پایان به گروه ها امتیاز داده شود .

5- بازی املایی ( نصف دیگرم کجاست ) : این فعالیت به صورت فردی یا گروهی انجام می گیرد . معلم جمله ای را انتخاب می کند به آن را کلمه کلمه روی کارت می نویسد و بین گروه ها تقسیم می کند سپس جمله را روی تابلو می نویسد و از هر گروه می خواهد کارت مربوط به جمله را  روی تابلو نصب کند هر گروهی که سریع تر انجام دهد برنده می شود .

6- مسابقه ی املا روی تابلو : معلم کلمه یا جمله ی کوتاه را بیان می کند هر گروهی که زودتر آن را روی تابلو یا دفتر بنویسد امتیاز می گیرد .

7- املای مشارکتی :الف ) دانش آموزان را به گروه های 2 یا 3 نفره تقسیم می شوند آنها باید یک دفتر داشته باشند و یک خط یک خط متنی را که معلم می گویدبنویسند امتیاز حاصل به گروه تعلق می گیرد ( اگر روی ورقه بنویسند می توانند درپوشه ی گروهی قرار دهند )

ب ) دانش آموزان در گروه های سه نفره تقسیم می شنوند و سپس یک نفر گوینده می شود دانش آموز دیگرهم به عنوان نویسنده و یکی دیگرهم به عنوان ناظر انتخاب می شود که در ضمن نوشتن ناظر به نویسنده کمک می کند .

8-املای سنتی : املای به صورت خطابه ای به دانش آموزان گفته می شود و تصحیح توسط معلم یا دانش آموزان صورت می گیرد .

9- تهیه ی متن ازغلط های املایی دانش آموزان :  این فعالیت هر ماه یکبار از میان کلماتی که دانش آموزان درمتون املایی درطول یک ماه غلط داشته اند می توان متن املایی جدیدی فراهم کرد  و به کلمات درست آن نمره اختصاص داد.

10-املای تصویری : از دانش آموزان خواسته شود تصویر درس را به صورت گروهی تهیه کنند و کلمات مهم هما درس را به صورت پراکنده دراطراف تصویر بنویسند به طوری که از دور خوانده شود بعد تصویر را  روی تابلو چسبانده شود و به طورتصادفی از دانش آموزان خواسته شود تا کلمات را بخوانند و در دفتر بنویسند.

11-بازی با کلمات : کلمات جدید درس را روی مقوایی نوشته شود و در طرف دیگر مقوا کلمات هم معنی ، مخالف یا هم خانواده درج شود از این کارت ها برای بازی های گروهی یا فردی ، تقویت سرعت خواندن در کلمات ، کامل کردن جمله ، ساختن جمله ، شمردن کلمه در جمله و تمرین و تکرار کلمه استفاده می شود .

12- استفاده از برید ه های روزنامه : هر گروهی چند ورق روزنامه یا مجله را با خود به کلاس بیاورند سپس از آن ها خواسته شود تا کلمات جدید درس را پیدا کنند و یا با قیچی آن را ببرند و دردفتر بچسبانند و جملات جدید بسازند. هر گروهی که جملات طولانی تر بسازد امتیاز بیش تری خواهد گرفت .

13-ساختن متن با کلمات مشخص : معلم چند کلمه می گوید یا روی تابلو می نویسد و از دانش آموزان می خواهد به صورت فردی یا گروهی متن املا بسازند و در زمانی دیگر از همان متن به یک دیگر املا بگویند .

14-املای بدون نقطه : متنی که  از قبل آماده شده به تعداد گروه ها کپی گرفته شود به طوری که درآن متن نقطه های موجود درکلمات حذف شوند سپس از دانش آموزان خواسته شود تا متن را نقطه گذاری کنند .

15- املای تلفیقی : گفتن املای تلفیقی از کلمات مهم تمام مواد درسی به صورت یک داستان کوتاه که از قبل تعیین شده باشد به طوری که در بچه ها ایجاد رغبت و علاقه کرده تا فرا گیران ضمن نوشتن املا علاقمند به جملات بعدی شوند .

16-املای جمله نویسی : معلم 20 کلمه از متن درس را انتخاب کرده روی تابلو می نویسد و از بچه ها می خواهد با هرکدام یک جمله بنویسند بعد از تصحیح املا با انتخاب معلم چند نفر جملات خود را برای دیگران می  خوانند .

17- پیدا کردن کلمات پنهان : آموزگار چند حرف را بنویسد و زیر چند کتاب پنهان کند و از بچه ها بخواهد تا آن ها را پیدا کنند و در فتربنویسند.

18- املا به صورت نقاشی : درزنگ نقاشی در دفتر نقاشی یا املا یک نقاشی بکشند بعد درزنگ املا روی نقاشی کلمات مربوطبه تصویر رامی نویسند یا درکنار نقاشی املا بنویسند .

19-خواندن املا به صورت گروهی : هریک از دانشآموزان جمله ای را از متن برای کل کلاس می خواند  و همگی از آن املا می نویسند .

20- املای حفظی : معلم متنی را در اختیار بچه ها قرار می دهد بعد در زنگ املا از آن ها می خواهد هر چه به یاد دارند بنویسند .

21-املا از طریق تجزیه کلمات : چند جمله به دانش آموزان داده می شود و در پایین صفحه جدولی رسم گردد تا آنها کلماتی را که در آنها دچار اشکال هستند به صورت حرف به حرف درجدول بنویسند .

21-املای کامل کردنی :الف ) متنی آماده شود و جلوی کلمات کلیدی فضایی خالی قرار گیرد سپس از بچه ها خواسته شود تا هم معنی یا هم خانواده ی آن کلمات را بنویسد.

ب ) معلم می تواند کلمات تازه و سخت را  از متن املا حذف کرده و سپس و پس از گفتن املا کلمات حذف شده را روی تابلو بنویسد و از بچه ها بخواهد تا کلمات را با خودکار قرمز یا مدادقرمز در جای مناسب خود قرار دهند.

پ ) به تعداد دانشآموزان متنی را کپی کنید به طوری که چند کلمه که دارای ارزش املایی است به صورت جای خالی در متن قرار گیرد آن گاه معلم متن اصلی را بخواند و از بچه ها بخواهد تا جاهای خالی را پرکند .

ت ) 20 کلمه انتخاب شود به صورت نامنظم در بالای صفحه نوشته شود بعد متن املا را پایین آن نوشته این 20 کلمه خالی گذاشته شود .بعد متن املا به وسیله ی معلم خوانده می شود پس از تلفظ کلمه ی مورد نظر معلم به دانش آموزان توصیه می کند کلمه ی مورد نظر را از کلمات بالا ی صفحه پیدا کند و در جای خالی بنویسد .

22- املای آهنگین : بعضی از جملات را با صدای افراد مختلف ازنظرریتم و آهنگ بیان و تکرار کرده تا نوشتن املا برای آنها دلچسب شود .

23- املای آبی : درظرفی پر از آب از دانش آموزان خواسته شود تا با انگشت کلماتی را که دیکته می کنید بنویسند .

24-کامل کردن املا با کمک حافظه : املایی به صورت متن تهیه گردد د حدود 20 کلمه را که ارزش املایی دارند بهصورت جای خالی در متن در نظر گرفته شود بعد بچه ها با کمک دانش خودشان کلمات در جایگزین کنند .

25- املای ذهنی : متن املا بین گروه ها توزیع شود بعد از چند دقیقه مطالعه جمع آوری گردد بعد از آن ها خواسته شود تا کلمات را که درذهنشان باقی مانده است را روی دفتر بنویسند

26- نوشتن املا به وسیله ی آب : یک ظرف خالی مایع ظرفشویی یا بطری نوشابه پر از آب شود و از بچه ها خواسته شود درحیاط مدرسه یا منزل به وسیله ی آب بر روی زمین بنویسند .

27-املای پرده ای : بین تابلوی کلاس ودانش آموزان پرده ای نصب شود معلم از روی متن می خواند بچه ها روی تابلو می نویسند در پایان پرده   را کنار زده دانش آموزان املای خودشان را به کمک معلم از روی تابلو تصحیح کنند .

28- املای یاد سپاری : املای حفظی در ماه های آخر سال توصیه می شود در این زمان دانشآموزان از لحاظ قدرت تفکر و یادسپاری مطالب توانمند تر شده اند و می توانند مطالب فراوانی را در حافظه ی خود نگه دارند . از آن ها خواسته شود متن درس را بدون نگاه کردن به کتاب دقیقا" مثل آن بنویسند و بعد از روی کتاب املای خود را تصحیح کنند.

29- املای سنباده ای : از بچه های خواسته شود کلمه ی مورد نظر را با شی زبری مانند سنباده یا موکت درست کنند و با انگشتان دست آن را لمس کنند.

30- کامل کردن متن : معلم از روی متن املا می گوید اما کلماتی را که ارزش املای دارند را نمی گوید تا بچه ها با توجه به متن خوانده شده ی درس و با تکیه بر حافظه آن ها را بنویسند.

31-املا نویسی به کمک فرمانده : به هر دانش آموز 10 کلمه داده شود و آموزگار در حیاط مدرسه به عنوان فرمانده کلمه ای را بلند بگوید تا بچه ها از بین کلمات خودشان آن کلمه را پیدا کنند و به فرمانده تحویل دهند .

32- نوشتن املا به کمک آینه : آموزگار متنی را به صورت بر عکس آماده کرده و به بچه ها می دهد تا آن ها به کمک آینه کلمه را پیدا کنند وشکل صحیح آن را بنویسند.

33-املای گروهی روی تابلوی کلاس : یک گروه 4 نفره را پای تابلو آورده و بنا به انتخاب خودشان چشمان یکی از فراگیران را بسته سپس متنی توسط یکی از اعضای گروه خوانده می شود . آن فرد با چشم بسته بروی تابلو کلاس می نویسد و دیگر اعضا ی گروه جهت نوشتن حروف و نقطه   و دیگر علائم نگارشی او را راهنمایی می کنند .

34- املای خوشه ای : معلم یک کلمه بگوید واز دانشآموزان بخواهد تا با شنیده این کلمه هر واژه یا عبارتی را که به ذهنشان می رسد بنویسند.

35-املای شمردنی : متن املا روی تابلو نوشته شود و بهصورت شمرده شمرده خوانده شود سپس تابلو پاک شود و املا گفته شود .

36- املای رونویسی : کلماتی از متن روی تابلو نوشته شود و به بچه ها یاد آوری گردد هنگام نوشتن املا در صورت برخورد و به یاد نیاوردن  آن ها به این کلمات نگاه کنند و شکل صحیح آن را بنویسند.

37 – طبقه بندی کلمات : از بچه ها خواسته شود تا کلماتی را پیدا کنند که حروف معینی داشته باشند مثلا" کلماتی که علامت تشدید دارند .

38- املا به صورت قصه : قصه ای خوانده شود تا آن ها با دقت گوش کنند سپس هر چه از قصه فهمیدند را روی کاغذ بنویسند .

39- املا به صورت بازی : در موزاییک های کلاس یا حیاط مدرس جدول حروف الفبا با گچ کشیده شود بعد کلماتی را که از قبل نوشته و درون  پاکت قرار داده ایم بین  بچه ها توزیع شود بعد آموزگار کلمات داخل پاکت را می خواند و دانش آموز با پریدن روی حروفی که در خانه های  جدول است کلمه را به معلم نشان می دهد مثلآ کلمه ی قصه که دانش آموز باید روی خانه های ( ق ـ ص ـ ـه ) بپرد و آن کلمه رامشخص کند .

40- املای بی صدا : این املا می تواند بر تقویت هوش دیداری و فضایی دانش آموزان بیفزاید . بچه ها باید ابتدای خوب به لب ها و حرکات  صورت نگا ه کند بعد کلمه یا جمله ی مناسب را بنویسد . و برای فضا نویسی هم معلم کلمه را در فضا بنویسد تا دانش آموز با نگاه به دست معلم  کلمه را تشخیص دهد .

41-نوشتن املا با استفاده از خمیر بازی : بچه ها کلمات جدید را که هم صدا یا به شکل های مختلفی نوشته می شوند و یا ارزش املایی دارند را با خمیر بازی می سازدو آن را در ورقه یا دفتر بچسباند و یا با قرار دادن کلمات کنار هم جمله بسازد.

42-املا با قوط کبریت : روی هریک از شش طرف قوطی کبریت کلماتی نوشته می شود سپس به هر گروه دسته ای از قوطی ها را داده تا با هر دسته از کلمات یک جمله ساخته شود بعد با ارتباط دادن جملات یک متن به دست بیاید .43-املای دیواری : در قسمتی از دیوار کلاس تابلوی برای کلماتی که ارزش املایی بسیاری دارند درست شود تا یک هفته هم روی دیوار قرار بگیرد تا جلوی دید بچه ها قرار داشته باشد تا این کلمات به حافظه ی آنها برود .

44- املای کاردستی : درزنگ هنر کلمات مشکل را با نخ و سوزن روی پارچه با رنگهای متفاوت بدوزند.

45- املای زنجیره ای : معلم جمله ای را می گوید و از بچه ها می خواهد که با آخرین حرف از جمله ی مورد نظر جمله ی جدیدی بنویسند

46- املای جدولی : جدولی دراندازه ی بزرگ از کلماتی مهم به صورت تکراری نوشته شود مثلا" کلمه ی معذرت سه بار نوشته شود البته این  کلمات به صورت پراکنده نوشته شود وقتی معلم متن املا را می خواند هرگاه به کلمه ی مورد نظر می رسد نوجه بچه ها به جدول نصب شده درکلاس جلب می شود و اظهار می دارد که این کلمه دوبا ر یا سه بار در جدول تکرار شده است .

47- املای صوتی : معلم متنی را روی نوار کاست یا سی دی با صدای رسا ضبط نماید برای تقویت شنوایی بچه ها آن را د رکلاس پخش کند تا بچه ها از آن صدا املا بنویسند.

48-املای خانوادگی : این املا در منزل انجام می شود برای درگیر کردن اولیا با وضعیت تحصیلی فرزندشان می توان املایی را طراحی نمود که بچه ها به کمک اولیا در خانه انجام دهند این کار باعث آگاهی اولیا از وضعیت املای فرزندانشان شده و در یاری رساندن به آنها مثمرثمر است.

49- املای مشترک : متن املا توسط دانش آموز و یکی از افراد خانواده به صورت مشترک نوشته شود و بعبارت دیگر اعضای خانواده به یک دیگر املا می گویند .

50-املای سنگی : با کمک سنگهای ریز و درشت که از قبل شسته و تمیز شده است برای نوشتن کلمات تازه و حتی نوشتن املا توسط بچه ها استفاده می شود

51-نوشتن املای رنگی : در هر جمله یک کلمه مشخص شود که صدای خاص یا نشانه ی جدیدی داشته باشد مثلا : « ع » از بچه های خواسته میشود تا وقتی به این نشانه رسیدند آن را با رنگ دیگری بنویسند برا ی تنوع می توان از چند رنگ استفاده کرد یعنی هر بار که به نشانه رسید  رنگ را عوض کند.

52- مرتب کردن متن درس : یک متن از کتاب را در هم ریخته کند و از بچه ها خواسته شود تا آن را مرتب کنند و در دفتر بنویسند .

برگرفته از کتاب املا نوشته ی دکتر سید بهنام علوی مقدم و فاطمه صغری علیزاده

 

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۵ساعت 23:15  توسط کبری انصاریان بارزی | 

 

بخش 1 و 2

۱-موجودات زنده  با موجودات غير زنده چه تفاوتهايي دارند چهار مورد اصلي را نام ببريد؟

۲-كدام يك از موارد زير جزو موجودات زنده و كدام غير زنده مي باشد.

۳-  ۴  موجود زنده و ۴  موجود غير زنده  بغير از نوشته هاي سوال ۲ نام ببريد.

۴-واحد ساختماني بدن تمام موجودات زنده ................نام دارد. كه اندازه آن بسيار ...........بوده و با چشم معمولي و ذره بين ديده ..............  وفقط با وسيله اي به نام ......................مي توانيم آن را ببينيم كه اشيا را به اندازه بيش از .........برابر بزرگتر نشان مي دهند.و بدن انسان از تعداد ............................درست شده است.

۵- هر سلول چند بخش دارد و آنها را نام ببريد ؟

۶-سلولها چه تفاوتهايي با هم دارند؟

۷-سلولها چه شباهتهايي با هم دارند؟

۸-پشت و روي برگهاي گياهان از سلولهاي ..............و ................تشكيل شده است.

۹-درون برگهاي گياهان از سلولهاي ............و..............تشكيل شده است.

۱۰-سلولها از غذايي كه وارد بدن ما مي شود استفاده مي كنند و ............مي شوند و پس از بزرگ شده ..............مي شوند و از هر سلول.......سلول بوجود مي آيد. و سلولهاي جديد هم ...........مي كنند و سلولهاي جديدي را بوجود مي آورند كه اين كار در ..............ادامه مي يابد.وباعث بزرگ شده جثه موجودات زنده مي شود.

۱۱-سبزي رنگ برگ گياهان به سبب وجود ماده اي به نام ...............مي باشد و گياهان عمل غذا سازي را در ............. خود انجام مي دهند.

۱۲-گياهان از هوا گاز ..................... را مي گيرند.كه اين گاز از طريق سوختن .........و..........و........ توليد مي شود.

۱۳-گياهان آب را از طريق ..................كه در ريشه دارند از زمين مي گيرند و از راه .............به برگ مي رسانند.

۱۴-گياهان در كدام يك از آبهاي زير بيشتر زنده مي مانند؟

الف) آب مقطر                   ب) آب لوله كشي          ج) آب نمك

۱۵- گاز كربن دي اكسيد از چه راهي وارد گياهان مي شود؟

۱۶-گياهان براي غذا سازي و رشد به ........و ..........و..........و............نياز دارند.

۱۷-آب و مواد محلول در آن از چه راهي به برگها مي رسند؟

۱۸-آوند چيست؟

۱۹- آزمايشي را بنويسيد كه نشان دهد گياهان براي رشد كردن به نور خورشيد نياز دارند؟

۲۰-گياهان سبز به جز غذايي كه براي خود مي سازند مقدار زيادي گاز .............نيز توليد مي كنند.

۲۱-بعضي آوند ها غذايي را كه در برگ ساخته  شده استُ به داخل ..........و...........انتقال مي دهند تا در آن ذخيره شود.

۲۲-چرا زندگي كردن براي انسان در يك روستاي سرسبز خيلي بهتر و مناسب تر از يك شهر بزرگ مي باشد؟

۲۳-آيا گياه در نور چراغ هم مي تواند  غذا سازي كند؟

۲۴-سلولها چگونه زياد مي شوند؟

۲۵-كدام يك از گياهان زير در كار غذا سازي فعالتر مي باشد؟

الف)گوجه فرنگي            ب)گل سرخ             ج)گندم                  د)برنج

۲۶-محل غذا سازي همه گياهان كدام قسمت مي باشد؟

الف( ريشه            ب) ساقه                 ج)برگ                 د) گل

۲۷-آب از چه طريقي به قسمتهاي مختلف گياه مي رسد<

الف) از طريق هوا               ب)از راه سوراخ هاي موجود در برگ           ج) از طريق آوندها

۲۸-غذا در كدام قسمت گياه سيب زميني ذخيره مي شود؟

الف) برگها                   ب) ميوه                   ج( ريشه             د) گل

۲۹-كدام يك از موجودات زير غذا سازي انجام مي دهند؟

الف) گياهان سبز             ب) تمامي حشرات                ج)انسانها                     د) ماهيها

۳۰-جملات صحيح و غلط را با علامت (ص و غ ) مشخص كنيد.

-جانوران هنگام تنفس از دهان خود كربن دي اكسيد خارج مي كنند.   ص            غ

- گياهان گاز اگسيژن را از راه هوا مي گيرند.     ص           غ

-گياهان از طريق تارهاي ظريف ريشه آب و مواد معدني محلول را از خاك مي گيرند.  ص         غ

-شكل و اندازه سلولها با هم تفاوتي ندارد.       ص             غ

-پوششي كه در اطراف سلول قرار دارد ژوسته نام دارد.     ص        غ

-واحد ساختماني بدن موجودات زنده سلول مي باشد.    ص        غ

-براي مشاهده سلولها از دستگاهي به نام ذره بين استفاده مي شود.  ص       غ

-گياهان در ريشه خود عمل غذا سازي را انجام مي دهند.   ص         غ

-كربن دي اكسيد از راه سوراخ هاي برگ وارد گياهان مي شود.   ص        غ

۳۱- چرا به گياهان غذا سازان بزرگ مي گويند؟

۳۲-كشاورزي كشوي آب باغ خود را هنگام آبياري روي علفها مي گذاردو بعد از مدتي كه مي خواهد آن را بردارد متوجه مي شود كه علفاي زير آن زرد شده اند مي دانيد علت چه بوده است؟

33-چرا در جنگل هاي انبوه درختان خيلي بلند هستند؟

34-چگونه مي فهميد كه نور چراغ هم باعث كار غذا سازي گياهان مي شود؟

35-اگر برگ گياهي در فصل تابستان  زرد شود كدام ماده موجود در آن آسيب ديده است؟

36-غذايي كه در برگ ساخته مي شود چگونه به قسمتهاي مختلف گياه منتقل مي شود.

37-چرا گياهان در تاريكي نمي توانند رشد كنند؟

بخش 3 گياهان،موجودات پر ارزش

1-كار كشاورزي يعني .....................................

2-به چه گياهاني ، گياهان مفيد مي گويند؟

3- كار كشاورزي چند مرحله دارد آنها را بنويسيد؟

4-شخم زدن چه فايده هايي دارد 2مورد بنويسيد؟

5-چرا شخم زدن با تراكتور بهتر از گاو مي باشد؟

6-چرا عده اي فكر مي كنند كه تراكتور نبايد زياد وارد زمينهاي  كشاورزي شود؟

7-علفهاي هرز چه نوع علفهايي هستند؟

8-چرا بايد علفهاي هرز زمين هاي كشاورزي را از بين ببريم؟

9-چند راه براي از بين بردن علفهاي هرز وجود دارد نام ببريد؟

10-درخت خرما براي رشد كردن به چه نوع آب و هوايي نياز دارد؟

گرم و خشك         سرد و كوهستاني          گرم و مرطوب

11-درخت گردو در چه نوع آب و هوايي خوب رشد مي كند؟

گرم و خشك         سرد و كوهستاني          گرم و مرطوب

12-كدام محصول كشاورزي به آب زيادي براي رشد نياز دارد؟

برنج            گردو            گندم               خرما

13-كدام محصول در بيشتر استانهاي كشورمان كشت مي شود؟

   برنج            گردو            گندم               خرما

14-چاي در كدام يك از استانهاي كشورمان بيشتر كشت مي شود؟

استان همدان          استان گلستان              استان گيلان

15-ادويه ها بيشتر در كدام مناطق آب و هوايي رشد خوبي مي كنند؟

گرم و خشك          گرم و مرطوب          سرد كوهستاني

16-كدام يك از گياهان زير داراي مصرف دارويي مي باشد؟

خاكشير و به دانه            زعفران و زرد چوبه         چاي و قهوه

 17-اولين كار در كار كشاورزي كدام مرحله مي باشد؟

كاشتن دانه       آب دادن       شخم زدن

18-پرورش كدام يك از جانوران زير براي مبارزه و از بين بردن آفتها مناسب است؟

موريانه              موش              عنكبوت            پروانه

19-كدام مرحله براي سم پاشي مناسب است؟

مرحله نوزادي            مرحله تخم حشره          پيله حشره

۲۰-كدام يك از محصولات زير در استان خودمان كشت مي شود؟

برنج                 سيب                 خرما                 موز

۲۱-كدام يك از محصولات زير در استانهاي شمالي كشورمان كشت مي شود؟

خرما             گردو               برنج                موز

۲۲-دم كرده كدام يك از محصولات زير را مي نوشيم.

فلفل                چاي               برنج              زعفران

۲۳-كدام يك از محصولات زير را براي خوشبو و خوش طعم كردن غذا به آن اضافه مي كنيم؟

زعفران              قهوه              چاي             گردو

۲۴-زرد چوبه را براي چه منظوري در غذا استفاده مي كنيم.

براي خوشمزه كردن غذا               براي خوش رنگ كردن غذا                      هر دو مورد

۲۵-ادويه چيست؟

۲۶-چه گياهاني را بصورت دم كرده در آب جوشيده مي خوريم؟

۲۷-چند گياه نام ببريد كه براي خوشمزه و خوشبو كردن غذا از آنها استفاده مي كنيم؟

۲۸-پنج گياه دارويي نام برده و خاصيت آنها را بيان كنيد؟

۲۹-خاكشير و به دانه جزو كدام از گياهان زير است؟

گياهان رنگ كردني                گياهان دارويي              ادويه جات                نوشيدني ها

۳۰-ادويه ها بيشتر در كدام كشورها بيشتر توليد مي شوند؟

كشورهاي داراي آب و هواي گرم و خشك                    كشورهاي داري آب و هواي سرد

كشورهاي داراي آب و هواي گرم و مرطوب                   كشورهاي داراي آب و هواي كوهستاني

۳۱-دو نوع دارويي كه از آنها رنگ گياهي مي گيرند نام ببريد؟

۳۲-گياهي نام ببريد كه از آن رنگ مي گيرند و طرز تهيه آن را بنويسيد؟

۳۳-انسانها از چوب براي چه كارهايي استفاده مي كنند؟

۳۴-چرا بايد درختان جنگل را قطع نكنيم؟

۳۵-براي جلوگيري از تمام شدن درختان در آينده با وجود استفاده از آنها در صنايع مختلف چه كارهايي باسد بكنيم؟

۳۶-قطع كردن درختان چه فايده ها و ضررهايي دارد؟

۳۷-نوعي از عنكبوتها چه فايده اي مي تواند در كار كشاورزي داشته باشد؟

۳۸-ملخ ها چه ضررهايي مي توانند براي كار كشاورزي ايجاد كنند؟

۳۹-چرا در بعضي از مناطق كشورمان كشاورزان يك سال در زمين خود چيزي نمي كارند؟

۴۰-چرا در استانهاي شمالي كشورمان برنج بيشتر كشت مي شود؟

۴۱-چرا در استانهاي مركزي و جنوبي كشورمان خرما بيشتر كشت مي شود؟

۴۲-از گياهان چه استفاده هايي مي كنيم. چهار مورد را فقط نام ببريد؟

۴۳-چرا در هر استان محصولات مخصوصي كشت مي شود؟

۴۴-چرا ميزان برداشت محصول در سالهاي مختلف و در استانهاي مختلف متفاوت است؟

۴۵-علفهاي هرز چه ضررهايي دارند؟

۴۶-براي مبارزه با آفتهاي گياهان چه راههاي وجود دارد. دو راه نام ببريد؟

۴۷-به زيرو رو كردن خاك و آماده كردن آن براي كاشتن دانه ...................مي گويند.

۴۸-مهم ترين غذاهاي ما مانند نان و برنج و يا سيب زميني از راه ...................بدست مي آيد؟

۴۹-به علفهاي زيادي كه خود به خود در لابه لاي گياهان كاشته شده مي رويند ..............مي گويند؟

۵۰-گياه گوجه فرنگي مواد اضافي خود را در كجا ذخيره مي كند؟

ريشه                       ساقه                  ميوه               برگ

بخش ۴ جانوران بي مهره

۵۱-كدام يك از جانوران زير جزو گروه مهره داران مي باشد؟

دوزيستان                 بند پايان             كرمها              خارتنان

۵۲-كدام يك از جانوران زير جزو گروه مهره داران نيستند؟

اسفنج ها         كيسه تنان              نرم تنان              ماهيها

۵۳-پنج گروه جانوران مهره دار را نام ببريد؟

۵۴-شش گروه جانوران بي مهره را نام ببريد؟

۵۵-كدام يك از بي مهرگان در كف دريا زندگي مي كنند؟

۵۶-چرا بعضي از بي مهرگان به سنگ هاي كف دريا چسبيده اند؟

۵۷-شقايق دريايي جزو كدام يك از بي مهرگان مي باشد؟

نرم تنان               كيسه تنان                   خارتنان

۵۸-ستاره دريايي جزو كدام يك از بي مهرگان مي باشد؟

نرم تنان               كيسه تنان                   خارتنان

۵۹-هشت پا جزو كدام يك از جانوران بي مهره مي باشد؟

نرم تنان               كيسه تنان                   خارتنان

۶۰-دانشمندان كرمها را از روي .................به سه گروه تقسيم كرده اند.

۶۱-سه گروه كرمها را نام ببريد؟

۶۲-بدن كدام يك از كرمها از قطعه هاي پهن درست شده است؟

۶۳-كرم كدو جزو كدام يك از گروه كرمها مي باشد؟

۶۴-انگل به چه موجودي گفته مي شود؟

۶۵-كرم كدو معمولا در كجا زندگي مي كند؟

۶۶-چرا به گروهي از كرمها كرمهاي پهن مي گويند ؟

۶۷-چرا به گروهي از كرمها كرمهاي لوله اي مي گويند؟

۶۸-چرا به گروهي از كرمها كرمهاي حلقوي مي گويند؟

۶۹-كرمي نام ببريد كه در رود انسان زندگي كرده و جزو گروه كرمهاي لوله اي مي باشد؟

۷۰-كرمك كه يكي از كرمهاي لوله اي مي باشد در كجاي بدن كودكان زندگي مي كند؟

۷۱-كرم خاكي جزو كدام يك از كرمهاي زير است؟

كرمهاي پهن            كرمهاي لوله اي               كرمهاي حلقوي

۷۲-كرم خاكي چه فايده اي براي گياهان دارد؟

۷۳-چند موجود بي مهره از گروه بندپايان نام ببريد؟

۷۴-فراوان ترين گروه جانوران در روي زمين كدام گروه بي مهرگان مي باشد؟

۷۵-عنكبوتيان چند پا دارند و چه خصوصياتي دارند؟

۷۶-نورا كرم كدو در كدام قسمت بدن انسان زندگي مي كند؟

روده باريك            روده بزرگ         انتهاي لوله گوارش           معده

۷۷-ميگو جزو كدام دسته از بند پايان است؟

عنكبوتها             حشرات               خرچنگ ها             خارتنان

۷۸-كدام كرم در روده انسان و گاو زندگي مي كند؟

اسكاريس           كدو             كرمك              

۷۹-تخم كدام كرم همراه سبزي يا ميوه نشسته وارد بدن انسان مي شود؟

كرمك        اسكاريس         كدو          كرم خاكي

۸۰-فراوانترين بندپايان كدام ها هستند؟

عنكبوتها                هزارپاها               حشرات             خرچنگ ها

۸۱-كرو كدو در كدام قسمت بدن انسان تخم ريزي مي كند؟

روده           ششها             معده           كليه

۸۲-كودكاتن بيشتر به كدام انگل مبتلا مي شوند؟

كرم كدو              كذمك               كرم اسكاريس           كرم لوله اي

۸۳-به چه جانوراني مهره دار مي گويند؟

۸۴-به چه جانوراني بي مهره مي گويند؟

۸۵-فراوانترين بند پايان ................مي باشد

۸۶-بيشترين گروه بي مهرگان را ...................تشكيل داده اند.

۸۷-اسفنج ها و كيسه تنان در .........................زندگي مي كنند.

 ۸۸-كدام گروه از بي مهرگان در خشكي زندگي مي كنند؟

۸۹-به موجودي كه غذاي خود را از بدن موجود زنده ديگر مي گيرد..................مي گويند.

۹۰-همه حشرات داراي ................پا و همه عنكبوتها داراي ..............پا مي باشند.

۹۱-بعضي از انواع خرچنگ ها مانند .................خ.راكي هستند.

۹۲-دو مورد از راههاي جلو گيري از انتشار كرم كدو را بنويسيد؟

۹۳-كدام يك از كرمها براي كار كشاورزي مفيد است؟ چرا؟

۹۴-كرم كدو با كرم آسكاريس چه تفتوتي دارد؟

۹۵-چهار گروه بند پايان را نام ببريد؟

۹۶-چرا به بعضي از جانوران بي مهره مي گويند؟

۹۷-دو نوع حشره كه بصورت دسته جمعي زندگي مي كنند نام ببريد؟

۹۸-چرا دريا محل مناسبي براي زندگي جانوراني مانند اسفنجها و مرجانها مي باشد كه وسيله حركتي ندارند و جا به جا مي شوند؟

۹۹-هر يك از جانوران زير جزو كدام گروه از بي مهرگان مي باشند.

مگس (                    )             هزارپا (                  )           مرجان (                   )

حلزون (                  )             توتيا (                    )          هشت پا (                )

پروانه   (                 )             هيدر (                  )           خرچنگ (                 )

۱۰۰-مگس و سوسك چه شباهتهايي با هم دارند؟

بخش 5 مخلوط ها

 ۱۰۱-مخلوط چيست؟

۱۰۲-محلول چيست؟

۱۰۳-هوا مخلوطي لز چند گاز است كه مهترين آن ...................... مي باشد.

۱۰۴-حلال و حل شونده را با يك مثال تعريف كنيد؟

۱۰۵- در آب دريا چه ارئميه كه شور ايت حلال و حل شونده را مشخص كنيد.

۱۰۶-ايا همه مخلوط ها محلولند؟

۱۰۷-آيا همه محلولها مخلوطند؟

۱۰۸-در يك نوشابه گاز دار كدام دو ماده با هم مخلوط شده اند؟

۱۰۹-دو محلول مايع در مايه نام ببريد/

۱۱۰- دو محلول جامد در مايع نام ببريد.

۱۱۱- دو ماده گاز در مايع نام ببريد.

۱۱۲-دو مخلوط جامد در جامد نام ببريد.

۱۱۳-مخلوط نفت در آب چه نوع مخلوطي است؟

۱۱۴-مخلوط آلكل در نفت چه نوع مخلوطي است؟

۱۱۵-مخلوط نشاسته در آب چه نوع مخلوطي است؟

۱۱۶-چگونه مي توانيم از آب شور دريا آب آشاميدني تهيه كنيم؟

۱۱۷-مخلوط روغن مايه در دوغ چه نوع مخلوطي است؟

۱۱۸-آجيل چه نوع مخلوطي است؟

۱۱۹-وقتي كارگران ساختمان سيمان و آب و شن وماسه را باهم قاطي كرده و به هم مي زنند چه نوع مخلوطي را انجام مي دهند.

۱۲۰-كدام يك ازمخلوطهاي زير محلول نيست؟

آب و خاك                آب و شكر               نوشابه           آب والكل

۱۲۱-كدام يك مخلوط است اما محلول نيست؟

شربت              آب شور             آبليمو               آب و نفت

۱۲۲-كدام يك از مخلوط هاي زير محلول است؟

ماسه در آب              شربت           نشاسته در آب           سالاد

۱۲۳-هواي اطراف ما كدام حالت ماده را دارد؟

گاز          جامد            محلول           مايع

۱۲۴-هواي اطراف ما چه نوع مخلوطي است؟

مايع در گاز                 گاز در گاز               مايع در جامد               گاز در مايع

۱۲۵-چگونه مي توانيم بفهميم كه يك مخلوط محلول است يا نه؟

جوشانيدن               از صافي رد كردن        بي حركت در جايي قرار دادن          به هم زدن

۱۲۶-در محلول آب با نمك آب را ................. و نمك را ..............مي نامند.

۱۲۷-چون مواد تشكيل دهنده آجيل را به راحتي مي توانيم از هم جدا كنيم به آن ..............مي گويند؟

۱۲۸-جدول را كامل كنيد.

ماده

حل شودنده

حلال

آب دريا

(...........................)

(..............................)

الكل در آب

(...........................)

(.............................)

آب شيرين

(...........................)

(............................)

۱۲۹-نوع مخلوطها را مشخص كنيد؟

الكل در آب

مايع در مايع

اكسيژن در آب

(................)

جوهر در آب

(..................)

دوغ گاز دار

(...................)

آب و نشاسته

(..................)

آجيل

(..................)

آب دريا

(.................)

شن و ماسه

(..................)

بخش 6 نور و بازتابش

۱۳۰-براي اينكه جسمي ديده شود چه شرايطي لازم است؟

۱۳۱-بازتابش نور چيست؟

۱۳۲-وقتي نور به سطح صاف مانند آيينه برخورد كند بصورت ..................بازتابش مي كند.

۱۳۳-وقتي نور به سطح نامظم مانند مقواي معمولي برخورد كند بصورت ..............بازتابش مي كند.

۱۳۴-وقتي نور به يك جسم تيره برخورد كند بازتابش ....................دارد.

۱۳۵- نور به يم جسك روشني برخورد كند بارتابش ......................دارد.

۱۳۶-چند نوع آيينه اريم نام ببريد.

۱۳۷-تصوير خود را در قسمت داخلي قاشق براق چگونه مي بينيم؟

۱۳۸-در سر پيچ جاده ها از چه نوع آيينه اي استفاده مي شود؟

۱۳۹-در ماشينها بر اي ديده پشت اتومبيل از چه آيينه اي استفاده مي شود؟

۱۴۰-در پشت شيشه چراغ ماشينها از چه آيينه اي استفاده شده است؟

۱۴۱-دز آرايشگاهها از چه نوع آيينه اي استفاده شده است؟

۱۴۲-در گذشته كه آيينه نبود مردم از چه وسايلي براي ديدن تصوير خود استفاده مي كردند؟

۱۴۳-زيبابين را را از چند آينه درست مي كنند . چيست؟

۱۴۴-نام ديگر چشم زير دريايي چيست؟

۱۴۵- از چشم زير دريايي در چه كجا استفاده مي كنند؟

۱۴۶-كوره آفتابي از چه نوع آيينه اي ساخته مي شود؟

 ۱۴۷-چرا وقتي در شيشه نگاه مي كنيم تصوير خود را در آن نمي بينيم؟

۱۴۸-چه تفاوتي بين بازتابش نور از آينه و مقوا وجود دارد؟

۱۴۹-اكثر بازتابش هاي نور اطراف ما  بصورت منظم است يا نامنظم؟

۱۵۰-دندان ژزشكان براي ديدن دندانها ما از چه نوع آينه اي استفاده مي كنند؟

۱۵۱-كوره آفتابي چيست؟

۱۵۲-براي استفاده از انرژي گرمايي خورشيد از چه وسيله اي استفاده مي كنند؟

۱۵۳-استفاده  از كوره آفتابي چه فايده هايي دارد؟

بخش 7 الكتريسه

۱۵۴-الكتريسيته در اجسام چه چيزهايي ايجاد مي كند؟

۱۵۵-الكتريسيته چگونه جريان ژيدا مي كند؟

۱۵۶-مدار الكتريكي چيست؟

۱۵۷-يك مدار الكتريكي چگونه درست مي شود؟

الف: گوسفند ( .............)      ب: درخت بريده شده ( ...............)   ج: گياه گوجه فرنگي (...............)  د:تلويزيون (...............)          ز: فيلمهاي سينمايي (................)

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۵ساعت 22:33  توسط کبری انصاریان بارزی | 
 

 

جدول بارم نمرات امتحانات نوبت اول

ریاضی  

توجه:همکار محترم ۱۲نمره ی اتحان باید به صورت مسئله باشد.       

موضوع

عدد نویسی

ضرب 2×1رقمی

تقسیم 1÷2

خط و پاره خط

زاویه  نیمساز

عمودبر هم

رسم مثلث

دوراهی

ضرب 2×2رقمی

ذوزنقه

تقسیم با باقیمانده

بارم

1

5/1

1

2

2

5/1

1

2

5/3

1

5/3

علوم تجربی

بخش

اول

ساختمان موجودات زنده

دوم

غذا سازان بزرگ

سوم

گیاهان موجودات پر ارزش

چهارم

موجودات بی مهره

پنجم

مخلوط ها

ششم

نور و باز تابش

بارم

5/2

5/3

5/4

5/3

5/2

5/3

 

جغرافیا

درس

محیط زندگی ما

وسایل یادگیر ی جغرافیا

نقشه چیست؟

جهت های  جغرافیا

ناهمواری (بلندی

ناهمواری ( پستی

آب و هوا

بارم

2

3

3

5/3

5/3

5/2

5/

تاریخ ومدنی

درس

زندگی انسان در گذشته

پیدایش روستا

نخستین شهرها

پیامبران

مهاجرت آریایی ها

بارم

2

2

2

3

3

 

درس

خانواده

زندگی خانوادگی

مدرسه

مسجد

بارم

2

2

2

2

 

 بنویسیم

نکات دستوری ( 10الی  2 1 نمره )   انشا ( 8 الی  10نمره )

نکات دستوری شامل ( کلمه مخالف – هم خانواده – مترادف و ... ) که فقط در کتاب بنویسیم می باشد

  موفق باشید

 

 

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۳ساعت 9:4  توسط کبری انصاریان بارزی | 

ماهیت وکارکرد های زبان

زبان وسیله ی ارتباط بین افراد جامعه است ومهمترین وسیله ای است که می تواند افراد جامعه را به هم بپیوندد ودر نتیجه یک واحد اجتماعی به وجود آورد .از سوی دیگر زبان وسیله ای برای بیان افکار واحساسات است .زبان موثرترین وسیله ای است که جهان اندیشه ودنیای درون ما را با جهان بیرون مرتبط می کند .زبان ابزاری است که برای ارتباط مردم پدید آمده است وعامل اساسی هرگونه تفاهم به شمار می رود .زبان شامل تمام رمزها وعلامت هایی می شود که ارتباط وتفاهم را میان افراد ممکن وبرقرار میکند .بنابراین در تعریف زبان را به زبان طبیعی واکتسابی تقسیم کرده اند .زبان طبیعی یا زبان ناآموخته آن است که فرد در آموختن وحتی به کار بردن آن نقشی نداردبلکه در طبیعت هر کس موجود است .زبان اکتسابی یا زبان آموخته زبانی است که انسان آن را از محیط زندگی خود کسب می کندواز طریق به کار بردن الفاظ و کلمات و عبارات  مطالبی را بیان وحقایقی را دریافت می کند .  

بنابراین زبان دارای دو نقش اساسی در زندگی انسان است :

۱-نقش اصلی زبان به عنوان ابزار  برقراری ارتباط 

۲-نقش زبان به عنوان تکیه گاه فرهنگی وتجلی گاه ادبی وهنری 

مهارت های زبانی    

۱-گوش دادن

کلمات از گوش دادن به سوی صحبت کردن ونوشتن گسترش می یابند .اولین تماس کودک با زبان از طریق شنیدن انجام می شود.

گوش دادن ؛ بخش اساسی ارتباط ؛ از بعضی جهات برای یادگیری مرحله ی دشوارتر است تا خواندن.کودکان هیچ اختیاری ندارند که بتوانند عقاید خود را دوباره آزمایش کنند و زبانی که به آن گوش می کنند همیشه به درستی انچه می خوانند ؛ منظم نشده است.در مدرسه؛مانند زندگی خارج از مدرسه؛میزان قابل ملاحظه ای از تجربیات در زمینه ی گوش دادن دارند؛با این حال باید یاد بگیرند که قاطعانه؛مسؤلانه و با دقت گوش دهند.موقعیت هایی که کودکان نیاز به گوش دادن مؤثر دارند با پیش دبستان شروع می شود و با جدیتی  یاد می گیرند که به دستورالعمل هایی که معلم می دهد ؛ به داستان هایی که برای آن ها می خواند یا تعریف می کند؛ گوش دهند.در صورتی که کودک یاد بگیرد کلمات را به طور صحیح تلفظ کند؛ توسعه ی کلام نیازمند گوش دادن با دقت است.توسعه ی خواندن و تلفظ به توانا یی گوش دادن با دقت و تشخیص صداها و کلمات بستگی دارد.بچه ها باید شنونده های خوبی باشند تا از داستان یا شعر لذت کامل ببرند؛ در گفت و گو؛ مذاکرات؛ میزگردها و بحث و تبادل نظرها؛ مشارکت کنند و عقاید جدید خود را ارزیابی کنند.

بر اساس نظر تیبت گوش دادن دارای چهار مرحله متوالی است:

1-شنیدن:احساس آواهای زبانی و تمییز دادن آن ها از هم

2-دقت و تمرکز حواس:تمرکز بر منبع پیام و خود پیام

3-دریافت:فهم و ادراک اولیه پیام؛ شامل درک معنای واژه ها و جمله ها

4-پردازش معنایی پیام:دریافت و جذب نهایی مقصود گوینده که منجر به عکس العمل در برابر شنیده ها می شود؛ مثل ابراز توافق؛ پرسش؛ اضافه کردن مطلب؛ حذف کردن.

1.گوش دادن حاشیه ای (منفی): این نوع گوش دادن معمولا ً در حاشیه ی یک کار دیگر که برای شنونده حایز اهمیت بیشتری است انجام می شود؛ مانند مواقعی که هم زمان با مطا لعه ی روزنامه به رادیو یا تلویزیون گوش می کنیم. در این نوع گوش دادن؛ شنونده هر از گاهی توجه خود را به طور <انتخابی> و با دقت بیشتری گوش می دهد. این نوع گوش دادن از آفت های یادگیری در کلاس های درس است. دانش آموز ضمن مشغول شدن به کارهای دیگر یا فرو رفتن در رؤیا؛ ارتباط مستحکمی با معلم به طور مبهم؛ از دریافت و پردازش پیام او غافل می شود. معلم باید با شیوه های متنوع کلاس داری از این امر جلوگیری کند.

2.گوش دادن با دقت:در این نوع گوش دادن؛ دانش آموز سعی می کند پیام های شفاهی معلم را بفهمد و به دلیل احترام خاص به معلم یا احساس نیاز به مطالب ارائه شده؛ با دقت به سخنان معلم گوش می کن و واکنش هایی مناسب با بیانات معلم از خود نشان می دهد.گوش دادن با دقت؛ نقطه ی مقابل گوش دادن حاشیه ای است و معلمان باید سعی کنند دانش آموز را از عادت دادن به گوش دادن حاشیه ای بر حذر داشته؛ آنان را به گوش دان با دقت تشویق کنند.

3.گوش دان فعال:در این گوش دادن؛ شنونده و از جمله دانش آموز بر حسب تجارت ذهنی و نگرش خود نسبت به معلم و موضوع درس ذر ارتباط شفاهی با معلم؛ فعالانه شرکت می کند و با این کار؛ گوینده را به ادامه ی سخن ترغیب می کند. هر چه حسن نظر وعلاقه ی دانش آموز به معلم و موضوع درس بیشتر باشد؛ مطا لب گوینده بهتر درذهن اوجای می گیرد.

4.گوش دادن تحلیلی (انتقادی):در این نوع گوش دادن؛ شنونده بادقت کامل به سخنان گوینده گوش می دهد ومحتوای پیام های او را تجزیه وتحلیل می کند؛ درستی ونادرستی آن ها را می سنجد ونقاط ضعف وقوت آنها را بررسی می کند .

پیشنهادهایی برای تقویت گوش دادن

1.معلم باید شرایط فیزیکی مناسبی را برای گوش دادن فراهم کند .

2.معلم باید به شیوه ای زنده وجالب صحبت کند وسرعت صحبت کردن خود را با سرعت گوش دادن دانش آموزان تنظیم کند.

3.به دانش آموزان کمک کند که برای به دست آوردن عادات خوب گوش دادن قواعدی را رعایت کنند.

4.میزان درک شنیده های دانش آموزان ؛همین طورمیزان درک خواننده های آنان را کنترل کند.

5.دانش آموزان را به خاطر خوب گوش دادن تشویق کند.

6.معلم؛خود باید شنونده خوبی باشد.

7.معلم باید به گونه ای تدریس کند که نیاز به تکرار نباشد.

8.معلم باید به گونه ای تدریس کند که نیازی به جلب توجه دانش آموزنداشته باشد.

9.معلم باید اجازه بدهد بچه ها حرف بزنند.

10.معلم باید فرصت هایی برای گوش دادن ایجاد کند که گوش دادن هدفمند؛دقیق؛انتقادی؛التذاذی واطلاعاتی را بطلبد.

11.معلم باید به دانش آموزان کمک کند که عادات بد گوش دادن را از بین ببرند.

2.صحبت کردن

صحبت کردن در ضاهر ریشه دار است واز معانی و تجربه های رمز گشایی شده توسط شکل زبانی پذیرا - گوش دادن- به وجود آمده است. در یادگیری صحبت کردن؛ کودک؛ واج ها؛ تکواژها؛ دستور و ساختار های نحوی و صرفی را در محیط شنیدن تولید میکند.همچنین کودک؛ روابط معنایی را با دنیای واقعی شکل میدهد؛ روابط زبان شناسی درونی و عقلانی دنیای مطلق؛ الگوهای نحوی دستور و قواعد واج شناسی با معانی که از طریق گفتار ارتباط بر قرار کرده است را شکل میدهد. این توسعه های معجزه آسا بدون آموزش رسمی کسب می شوند.

چیزی که ممکن است در بزرگسالان به عنوان خطا دیده شود؛در گفتار کودکان ممکن است کپی های درست چیزی باشد که از طریق شنیدن در یک محیط خاص یا با تعمیم های کلی که هنوز توسط کودک اصلاح نشده است؛ حاصل شده باشد. اصلاحات در زمانی می شود که کودک یاد میگیرد در گفتگو با دیگران و قضاوت در سیستم دستور زبانی هدایت شده از طریق واکنش های آموزشی صحبت کند. این حقیقت یک مرحله یادگیری انجام کاری با انجام دادن است. جای این سؤال وجود دارد که چرا آموزش رسمی در این مراحل آخر لازم نبوده است. چیزی که نیاز است وجود افراد در محیطی است که با<انجام دادن های> یاد گیرنده (گفتگو) عمل و ارتباط بر قرار می کنند. اهمیت کلمه ای بیان شده در تأثیر رفتار اجتماعی افراد؛ در بهبود روابط انسانی و در زندگی و کار با یکدیگر حتی روشن تر از قبل مشخص شده است.

تکالیف عمومی برای سخن گفتن

_آموزش حرف زدن در جلوی جمع

_آموزش حرف زدن در جلوی گروه های کوچک

_آموزش مصاحبه کردن

_آموزش تلفن زدن و پاسخگویی به تلفن

_آموزش روخوانی

_آموزش نمایش خلاق

_آموزش روخوانی

_آموزش قصه گویی

_آموزش مناظره کردن

_آموزش گزارش دهی

_آموزش نمایش عروسکی

3.مهارت خواندن

علمای علوم تربیتی و روان شناسان زبان؛ به مهارت خواندن بیش از دیگر مهارتها توجه کرده اند. کثرت کتابها و مقاله ها درباره ی خواندن گواه این مطلب است.سوسور روانشناس نام دار معتقد است: که خواندن برای روانشناسان به دو دلیل حائز اهمیت است.اول اینکه مطالعه ی این فرایند می تواند به شناسایی جنبه هایی از پردازش کلامی منجر گردد که به طور مستقیم در بهبود تدریس خواندن به کار گرفتنی است.دوم اینکه فرایند خواندن ؛مبین تعامل محرک ها وحافظه است که فرایند شناختی انسان را باز می کند ولذا می تواند در تدوین مدل ها یا نظریه های شناختی مفید باشد.

آمادگی برای خواندن

آموزش خواندن را چه وقت آغاز کنیم ؟

پاملامک کئون در کتاب خواندن ؛در این ارتباط می نویسد((سن مناسب یادگیری خواندن ؛سن چهار تا پنج سالگی است.کودک در این سن ذخیره ی واژگانی مناسبی در اخیار است.اگر او در محیطی مناسب پرورش یافته باشد؛تا پنج سالگی حدود 5000 کلمه دارد واگر در محیط نامناسبی رشد کند تنها3000کلمه دارد ))

روش های آموزش خواندن

به طور کلی می توان روش های غالب بر آموزش خواندن را به دو دسته تقسیم کرد :

الف)روش های جزء بنیاد

ب)روش های کل بنیاد

در روش های جزء بنیاد تاکید بر این است که از جزئی ترین واحد ها ؛یعنی از حروف ویا صداها؛ آموزش خواندن را برنامه ریزی کینم. در روش های کل بنیاد تاکید بر این است که از واحدهای برزگتری چون کلمه ؛عبارت وجمله شروع کنیم.معادل روش های جزء بنیاد استقرااست. از سوی دیگر روش های جزء بنیاد((از پائین به بالا )) و ((روش های کل بنیاد از بالا به پائین ))هستند .

درآثار تعلیم وتربیت معمولا ًاز اصلاح ((تحلیلی)) برای جزء بنیاد و(کلی) برای کل بنیاد استفاده میشود. علاوه بر این دو روش مشخص؛ روشهایی بنیادین و التقاطی وجود دارد که در مواردی از آنها با عنوان روشهای ترکیبی یاد میشود.

صباغیانبه نقل از ویلیام گری می نویسد که روشهای گروه اول (تحلیلی و کلی) سابقه ای طولانی دارند و روشهای گروه دوم که از ترکیب روشهای گوناگون به وجود آمده اند؛ جدید هستند (3)

4.مهارت نوشتن

این مهارت شامل دو مرحله ای رو نویسی و تألیف است. رونویسی شامل مهارتهای خوشنویسی؛ هجی و نقطه گذاری است. تألیف جمع اوری و نظام بخشی کلمات برای شکل دهی به واحدهای آموزشی است. شاید مهارتهای رونویسی بیش از مهارت های تألیف تأکید شوند؛ در حالی که تألیف به عنوان مهارت شکل دهی واحدهای آموزشی؛ هدف اصلی هر نظام آموزشی است.

همان گونه که گوش دادن و حرف زدن یک زوج زبانی هستند؛ خواندن و نوشتن هم آن قدر به یکدیگر وابسته هستند که معمولا ً با هم مطرح می شوند و جدا کردن آنها قدری تصنعی است. به گفته اسپادک ((خواندن و نوشتن دو روی یک سکه هستند))

بسیاری از کودکان نمی توانند از مهارتهای نوشتن با دست بهره بگیرند؛ زیرا چندین مهارت پیش از نوشتن را فرا نگرفته اند. درک رابطه های بدن؛ چون بالا و پایئن؛ رو و زیر؛ از جمله مهارتهای بیش از نوشتن است. باز شناسی و الگو برداری از اندازه ها و شکل های گونا گون؛ درست گرفتن مداد؛ وضعیت کاغذ و طرز قرار گرفتن بدن از دیگر مهارتهای پیش از نوشتن است.

مراحل یادگیری نوشتن

یادگیری نوشتن شامل مراح زیر است:

1.توانایی نوشتن حروف الفبا (حرف نویسی) و دانش ترکیب صحیح حرف(کلمه نویسی)؛

2.توانایی نوشتن صحیح عناصر زبانی از حفظ (املاء نویسی )؛

3.توانایی ساخت کلمه (کلمه سازی )؛

4.مهارت بیان پیام از طریق جملات:

 الف)جمله نویسی

 ب)متن نویسی (انشا).

با توجه به مراحل یاد گیری نوشتن؛ مراحل آموزش نوشتن عبارت است از:

1.آموزش نوشتن غیر فعال _رونویسی

2.آموزش نوشتن نیمه فعال _املاء

3.آموزش نوشتن فعال پایه ی یک _ کلمه سازی

4.آموزش نوشتن فعال پایه ی دو _ جمله سازی

5.آموزش نوشتن فعال (خلاق) _ انشا و انواع آن

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۰۲ساعت 20:11  توسط کبری انصاریان بارزی |